Czy warto samodzielnie cyklinować podłogę? Prowadzenie prac renowacyjnych drewnianych posadzek krok po kroku

Czy warto samodzielnie cyklinować podłogę? Prowadzenie prac renowacyjnych drewnianych posadzek krok po kroku

Cyklinowanie podłóg to zabieg, który doskonale odnawia drewnianą posadzkę i przywraca jej dawny blask. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcom, którzy poradzą sobie z nim szybko oraz dokładnie. Niezbędna dla prawidłowego efektu jest odpowiednia wiedza z tego zakresu. Niekiedy jednak decydujemy się za samodzielne cyklinowanie podłóg. Czy jest to możliwe? Oczywiście. Jednak najpierw należy się do tego solidnie przygotować. W niniejszym tekście postaramy się opowiedzieć, jak przeprowadzić cyklinowanie podłóg krok po kroku.

Jak odnowić drewniany parkiet?

Drewniane podłogi to doskonała dekoracja każdego pomieszczenia i ponadczasowe rozwiązanie, które zawsze będzie w modzie. Jednak z czasem drewno, wraz z czasem użytkowania, ulega zniszczeniom. By odnowić stary parkiet i przywrócić mu dawny blask lub dokonać renowacji desek na posadzce, konieczne będzie cyklinowanie podłóg. Jest to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie, ale niezbędne będzie zarówno odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, jak i posiadanie specjalistycznego sprzętu. Cykliniarka jest tutaj niezbędna.

Zalety drewnianej podłogi

Podłogi drewniane są eleganckie i niosą ze sobą wiele możliwości aranżacyjnych. Doskonale sprawdzają się w różnych stylach, podkreślając charakter konkretnych pomieszczeń. Oprócz walorów estetycznych, podłogi drewniane są również praktyczne, a przede wszystkim długowieczne. Decydując się na drewno, możemy być niemalże pewni, ze taka posadzka przetrwa nawet kilkadziesiąt lat, a jej renowacja będzie konieczna dopiero po okresie kilkunastoletnim.

Jak przygotować się do cyklinowania podłóg?

To, jak została uprzednio wykończona podłoga drewniana, ma spore znaczenie w przypadku jej późniejszej renowacji. O tym aspekcie warto pomyśleć już na etapie wyboru desek lub parkietu. Ważne, by klepki były odpowiednio grube – minimum 5 milimetrów, dzięki czemu ich żywotność będzie dłuższa. Dlaczego? Cyklinowanie podłóg polega na starciu około 1 milimetra nawierzchni, więc im grubsza drewno, tym więcej razy możemy je odnawiać co kilkanaście lat.

Jak często należy przeprowadzać zabieg cyklinowania podłóg? Granice, w których wykonuje się ten zabieg renowacyjny wahają się na przestrzeni 10-20 lat. Oczywiście wszystko zależy od stanu podłogi, jej użytkowania praz jakości warstwy zabezpieczającej drewno.

Samodzielne cyklinowanie podłóg

Cyklinowanie podłóg to proces polegający na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy posadzki, która jest już zniszczona i nie cieszy nas świeżym wyglądem. Ze względu na to, że najczęściej parkiet powleczony jest lakierem, ściera się powłokę lakierniczą i minimalnie drewno naturalne. Tym samym z podłogi pozbywamy się rys, przetrać, a nawet przebarwień. Podłoga w ten sposób jest wygładzona i przygotowana do dalszych prac.

Nim przystąpimy do działania, konieczne będzie wcześniejsze oszacowanie uszkodzeń. Może okazać się, że niektóre klepki będą wymagały całkowitej wymiany, a to powinno zostać wykonane jeszcze przed cyklinowaniem.

Cyklinowanie podłóg krok po kroku

Przede wszystkim drewniana posadzkę należy odpowiednio przygotować. Z pomieszczeń, w których zamierzamy dokonać tego zabiegu, konieczne będzie usunięcie wszystkich mebli, sprzętów oraz rolet czy zasłon (by nie uległy zabrudzeniom). Niezbędne będzie również zdemontowanie listew podłogowych, odkurzenie podłogi i zmycie wszelkich zabrudzeń na niej się znajdujących.

Samodzielne cyklinowanie podłóg wiąże się z wypożyczeniem cykliniarki. Ponadto odpowiednio wcześnie warto wyposażyć się w inne niezbędne  akcesoria i materiały, takich chociażby jak papier ścierny o różnej gradacji.

Kierunek cyklinowania zależy od rodzaju wykończenia drewnianej podłogi. Cykliniarki nie należy zbyt mocno dociskać, a w przypadku miejsc trudno dostępnych, takich jak przestrzeń pod kaloryferem, konieczne będzie ręczne starcie nawierzchni.

Należy również zadbać o uzupełnienie niektórych luk i uszkodzeń w naszej podłodze.

Po cyklinowaniu podłóg parkiet należy wygładzić i wypolerować, zadbać o dokładne usunięcie pyłu i wietrzenie pomieszczenia.

Cyklinowanie podłóg nie jest to cały zabieg renowacyjny. Drewnianą posadzę należy jeszcze zabezpieczyć. O sposobach na jej ochronę pisaliśmy w poprzednich tekstach. Niewątpliwie najpopularniejszą metodą jest lakierowanie. Należy jednak pamiętać, by nie wykonywać tej czynności tuż po cyklinowaniu. Warto odczekać nawet pełną dobę, by efekt był w pełni zadowalający.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materiały wykończeniowego nie jest zadaniem łatwym. Podobnie jak samo cyklinowanie. Ogromne znaczenie ma to, jakiego papieru ściernego użyjemy. Wszystko powinno być przeprowadzone tak, by nie zniszczyć posadzki. Samodzielne cyklinowanie podłóg bez wątpienia nie należy do łatwych zadań. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza podłoga po tym zabiegu będzie prezentowała się doskonale, warto zdecydować się na powierzenie renowacji drewnianej posadzki doświadczonej ekipie zajmującej się tym zadaniem.

Inga Durew