Jak ułożyć parkiet?

Jak ułożyć parkiet?

Drewniana podłoga zachwyca. Jest to bez wątpienia niezwykle eleganckie i ponadczasowe rozwiązanie, które zaskakuje swym naturalnym pięknem oraz uniwersalnymi rozwiązaniami w przypadku aranżacji. Solidne wykonanie drewnianej podłogi, jej właściwy montaż i impregnacja mają ogromne znaczenie w jej późniejszym użytkowaniu. O tym, jak istotna jest także jej właściwa pielęgnacja pisaliśmy w poprzednim tekście, który jest dostępny tutaj. Dziś chcemy opowiedzieć o tym, jak wiele możliwości daje parkiet. I to nie tylko, jeśli chodzi o jego użytkowanie, przeznaczenie czy dobór kolorów. Postaramy się w niniejszym tekście  przedstawić i opisać kilka sposób układania parkietu. Zapraszamy do lektury!

Układanie parkietu – zacznijmy od podstaw

By parkiet został dobrze ułożony, należy pamiętać o tym, by właściwie przygotować pod niego podłoże. Przede wszystkim powinno być ono suche, równe, bez żadnych pęknięć oraz dokładnie oczyszczone. Pamiętajmy, że drewno ma właściwości higroskopijne. Oznacza to tyle, że kurczy się ono i rozszerza, a także sprężynuje pod naciskiem. Wraz z drewnianą posadzką pracuje także klej, dlatego powinien być on odpowiednio elastyczny.

Jak dobrze ułożyć parkiet?

Dobrym rozwiązaniem będzie wybór wylewki samopoziomującej. Właściwe dobranie jej pod parkiet okaże się strzałem w dziesiątkę. Alternatywą są także podkłady cementowe. Możliwe jest także przyklejenie klepek do płyt OSB.

O rodzajach drzew, z których wykonuje się parkiety, pisaliśmy w poprzednich tekstach, dlatego odsyłamy do naszego bloga. Oprócz tego, znajdziecie w nim wiele ważnych informacji związanych z cyklinowaniem podłóg, montażem drewnianych posadzek ich naprawą oraz właściwą pielęgnacją.

Rodzaje parkietów

Do najpopularniejszych rozwiązań nalezą bez wątpienia klepki tradycyjne, które są łączne na pióro i wpust. Istnieje także parkiet lamelowy, który produkowany jest z litego drewna, a klepki mają gładkie brzegi bez pióra i wpustu. Są jednak mniejsze i cieńsze od tradycyjnego parkietu, przez co ich wielokrotne cyklinowanie jest niemożliwe. Są tańsze od tradycyjnego parkietu, ale mniej wytrzymałe ze względu na sposób łączenia – łączenie na styk może powodować szybsze odkształcenie się posadzki z parkietu lamelowego.

Parkiet warstwowy produkowany jest z dwóch lub trzech części, które klei się ze sobą. Wierzchnią warstwę stanowi drewno, zaś spód wykonany jest z materiału drewnopochodnego (albo także z drewna). Układa się go również na pióro i wpust, poddaje się go lakierowaniu lub olejowaniu.

Parkiet mozaikowy to wzór, który nanosi się za pomocą specjalnej cienkiej siatki. Ułatwia on tworzenie skomplikowanych kompozycji.

Wykończenie parkietu

O sposobach na wykończenie parkietu pisaliśmy także w poprzednich teksach, które znajdziecie na naszym bloku. Najpopularniejszym rozwiązaniem bez wątpienia jest jego lakierowanie. Coraz częściej jednak parkiet poddaje się olejowaniu bądź woskowaniu. Decyzja o wykończeniu drewnianej posadzki jest kwestią indywidualną.

Jak układa się parkiet? Jaki wzór na podłogę wybrać?

Parkiet zachwyca swoją różnorodnością i możliwościami, jakie daje podczas układania. Ze względu na jego zróżnicowany kształt oraz wieloraką gamę kolorystyczną można go układać w ciekawe kompozycje.

Najbardziej klasyczną opcją i najczęściej spotykanym rozwiązaniem zdaje się być jodełka typu sierżant. W takim przypadku bok krótszy łączy się z bokiem dłuższym pod katem prostym. Co ciekawe – istnieje wiele wariacji na ułożenie tego typu. Parkiet można układać także po skosie pomieszczenia, czyli diagonalnie. Jodełka francuska przypomina groty strzał – krótsze boki przycina się pod kątem 45 stopni. Alternatywą dla tego rozwiązania jest jodełka węgierska, jednak kąt przycięcia wynosi 60 stopni. Popularny jest także wzór cegiełki, który układa się na kształt i wzór cegieł, czyli tak zwaną mijankę w połowie długości klepki. Podłoga okrętowa to mijanka w przesunięciu jednej trzeciej lub nawet jednej czwartek długości klepki. Ciekawym rozwiązaniem jest plecionka, w której puste boki wypełnia się ciemniejszym drewnem. Przypomina ona pleciony kosz. Mozaika (szachownica) to ułożenie w kwadraty, w którym krótsze boki ustawia się na sztorc. Jeśli posiadamy klepki o różnie długości, rozwiązaniem będzie drabinka. Najdroższe w stworzeniu okażą się parkiety pałacowe. Łączy się tutaj wiele gatunków drewna, tworząc najrozmaitsze wzory, takie na przykład jak wersalski, chantilly, monaco, gabinetowe czy diamentowe.

Podsumowanie

Parkiet stanowi uniwersalne rozwiązanie dla drewnianej podłogi, niosąc ze sobą wiele możliwości w jego układaniu. Możemy wybierać nie tylko wśród różnych gatunków drzew oraz ciekawych ich kolorów, ale także tworzyć ciekawe wzory na podłodze. Macie własny pomysł? Koniecznie skonsultujcie to z fachową ekipą, która specjalizuje się w podłogach drewnianych!

Inga Durew