Jak zabezpieczyć drewniane schody?

Jak zabezpieczyć drewniane schody?

Schody drewniane, podobnie jak podłoga z drewna, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a także zabezpieczenia. Od tego w dużej mierze zależy ich żywotność oaz świetny wygląd. O tym, jak pielęgnować drewniane podłogi, pisaliśmy już w jednym z poprzednich tekstów, który jest dostępny tutaj. Dziś zapraszamy do lektury tekstu, w którym znajdziecie podstawowe informacje o tym, dlaczego i jak należy zabezpieczyć schody oraz jak wygląda sam proces ich impregnacji. Zachęcamy do lektury!

O schodach drewnianych słów kilka

Schody to często użytkowana powierzchnia domu lub mieszkania. Przez to, że są one eksploatowane w różny sposób i narażone na uszkodzenia, ich zabezpieczenie jest konieczne, jeśli chcemy cieszyć się nimi długie lata. Drewniane schody czy drewniane podłogi są niezwykle piękne. Ich naturalność jest w cenie po dzień dzisiejszy. Kojarzone z elegancją i dające najróżniejsze możliwości aranżacyjne zyskują coraz szczersze grono zwolenników. Coraz częstej decydujemy się na wybór schodów drewnianych w mieszkaniu, rezygnując z surowych stopni. Drewno jest przede wszystkim uniwersalne i naprawdę wytrzymałe. Jednak przęstko zależy od jego konserwacji i pielęgnacji.

Dlaczego warto zabezpieczyć schody drewniane?

Właściwa impregnacja schodów drewnianych ma ogromne znaczenie dla ich trwałości i żywotności. Dzięki temu zachowają one na dłużej swoje naturalne piękno i klasyczną elegancję, które je wyróżniają. Jednym z elementów właściwie przeprowadzonej konserwacji jest odpowiednie ich czyszczenie, które nadaje schodom świeżości. Sama konserwacja nie ma na celu utrzymanie ich wspaniałego wyglądu przez długi czas -  to jedynie jeden z czynników tego procesu. Jej podstawowym zadaniem jest bezpieczne i swobodne użytkowanie schodów. Jeśli zadbamy o nie należycie, przedwczesne naprawy czy całkowite renowacje nie będą potrzebne, a przynajmniej nie tak szybko.

Oczywiście wszystko zależy od użytkowania schodów. Nawet drewniane schody po kilkunastu latach będę wymagały renowacji i być może drobnych napraw. Drewno choć piękne, nie jest materiałem wiecznym, czy takim, który w ogóle się nie psuje  – o tym należy pamiętać.

Czym należy zabezpieczyć drewniane schody i jak tego dokonać?

Nie ma jednej, cudownej metody, która zagwarantowałaby nam impregnację drewna na dziesięciolecia. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim użytkowaniu schodów. Jeśli jednak dopilnujemy kilku ważnych zasad, związanych z ich impregnacją, powinny nam one służyć przez długie lata.

Przede wszystkim schody drewniane należy odpowiednio czyścic. Powinniśmy wykonywać to bardzo uważnie, pamiętając o tym, że drewno nie lubi nadmiernej wilgoci. Nadmierny kontakt z wodą może doprowadzić do odkształcenia się stopi i desek, a także odpryskiwania lakieru. Jeśli do tego dojdzie, schody drewniane szybko zrobią się matowe. Dlatego podczas ich czyszczenia należy ograniczyć zużycie wody, a do pielęgnacji stosować specjalne środki do czyszczenia drewnianych powierzchni.

Wybierając środki pielęgnacyjne dla naszych schodów drewnianych, powinnyśmy sięgać jedynie takie, które są dla nich dedykowane. O impregnację należy zadbać już na etapie montażu schodów i wybrać olej, lakier lub popularną ostatnio bejcę. Środki impregnujące chronią drewno przed działaniem czynników mechanicznych oraz chemicznych. Ponadto uodparniają one drewniane schody na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur.

Podsumowanie

Właściwe zabezpieczenie drewna ma ogromny wpływ na jego użytkowanie i późniejszy wygląd. Jeśli zabieg ten zostanie przeprowadzony dobrze, nasze drewniane schody powinny cieszyć nas przez długie lata, nie tracąc przy tym naturalnego piękna. Oczywiście sam montaż drewnianych schodów, jak i późniejsze ich impregnowanie najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie, która zadanie to wykona nie tylko sprawnie, ale również dokładnie. Dzięki temu unikniemy różnego rodzaju niepowodzeń i często nieodwracalnych błędów.

Inga Durew