Kiedy najlepiej wykonać cyklinowanie podłóg?

Kiedy najlepiej wykonać cyklinowanie podłóg?

Właściciele drewnianych podłóg doskonale wiedzą, jak efektowne jest takie wykończenie posadzki, trwałe i ponadczasowe. Do zalet drewnianej podłogi zalicza się nie tylko jej aspekty wizualne, ale również niezwykłą trwałość. Jednak by nasza podłoga przetrwała na przestrzeni wielu pokoleń, co z pewnością jest możliwe, niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja oraz renowacja po kilkunastu latach. W tym celu wykonuje się cyklinowanie podłóg. Jak wygląda ten zabieg? Kiedy najlepiej go wykonać? Postaramy się na najważniejsze pytania z tym związane odpowiedzieć w naszym tekście.

Co to jest cyklinowanie podłóg?

Cyklinowanie podłóg to zabieg, który ma na celu odświeżenie drewnianej posadzki i przywrócenie jej dawnego wyglądu. Polega on na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy wykończeniowej i ochronnej oraz zniwelowaniu niedoskonałości, takich jak zarysowania czy zabrudzenia. W tym celu używa się cykliniarki.

Najlepiej cyklinowanie podłóg powierzyć zespołowi fachowców, którzy poradzą sobie z tym zadaniem bezbłędnie, dobierając odpowiednie akcesoria do odnowienia posadzki, częstotliwość przeprowadzenia szlifowania, a także zadbają o najlepsze jej wykończenie za pomocą dedykowanych dla naszej podłogi drewnianej produktów.

Dokładniej o cyklinowaniu podłóg, przebiegu prowadzonych prac oraz najważniejszych informacjach z tym związanych, pisaliśmy w poprzednim tekście, który jest dostępny tutaj. Zachęcamy do jego lektury.

Kiedy najlepiej przeprowadzić cyklinowanie podłóg?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja o renowacji podłogi drewnianej jest kwestią indywidualną i zależną od stopnia jej zniszczenia oraz użytkowania. Oczywiście możemy spodziewać się tego, że w niektórych miejscach podłoga będzie bardziej zniszczone, ze względu na częstszą i bardziej intensywną eksploatację. Jednak cyklinowanie podłóg to zabieg, który  nie może zostać wykonany częściowo. Decydując się na jego przeprowadzenie konieczne będzie przeprowadzenie go na całości drewnianej posadzki. W przeciwnym razie różnica byłaby zauważalna, a sam efekt nie prezentowałby się dobrze.

Najlepsze warunki do cyklinowania podłóg

Cyklinowanie podłóg najczęściej wykonuje się jednak co kilkanaście lat.

Ponadto pora roku, wydawać by się mogło, że nie ma aż tak dużego znaczenia w kwestii renowacji drewnianej podłogi. Oczywiście ze względu na wilgotność powietrza, wentylację i późniejsze warunki, które powinniśmy szczególnie uwzględnić podczas wykończenia podłóg, zaleca się wykonać cyklinowanie podłóg w okresie letnim. Należy pamiętać również o tym, że w zależności od tego, jaką metodę wykończenia drewnianej podłogi wybierzemy, powinniśmy zachować zlecane dla nich środki ostrożności.

Podsumowanie

Cyklinowanie podłóg najlepiej powierzyć zespołowi fachowców, którzy realnie ocenią stan drewnianej posadzki. Dzięki temu możliwe będzie również przekonanie się ile razy konieczne będzie jej ścieranie. Dodatkowo eksperci doskonale dopiorą najlepszy środek konserwujący i ochronny dla naszej podłogi, a sam proces cyklinowania przeprowadzony zostanie na najwyższym poziomie.

Inga Durew