Odnawianie podłogi drewnianej, czyli cyklinowanie parkietu

Odnawianie podłogi drewnianej, czyli cyklinowanie parkietu

Właściciele drewnianych podłóg wiedzą, jakie są one piękne, wytrzymałe i efektownie podkreślają charakter wnętrza. Jednak z biegiem czasu tracą one swój dawny blask i wymagają renowacji. Doskonałym zabiegiem, który pozwoli na ponowne cieszenie się wspaniałym wyglądem drewnianej posadzki jest cyklinowanie podłóg. Nie ulega wątpliwości – nawet najtrwalsza drewniana podłoga z czasem się zniszczy. Drewno ma jednak to do siebie, że można je uratować i doskonale odnowić. By tego dokonać warto zdecydować się na cyklinowanie podłóg. Czym jest ten zabieg? Odpowiedź znajdziecie tutaj.

Atuty drewnianej podłogi

Niektórym wydaje się, że parkiety, które kilkanaście lat temu królowały w mieszkaniach i domach, straciły na aktualności. Zdają się być nudne, niepopularne i mało nowoczesne. Jednak nic bardziej mylnego. Drewno stanowi doskonały i ponadczasowy element wykończeniowy mieszkania lub domu, dlatego warto o nie szczególnie zadbać. Oczywiście nie unikniemy faktu, że wraz z jego użytkowaniem, niszczy się. By uniknąć konieczności wymiany całej podłogi lub niektórych zniszczonych jej elementów, warto odpowiednio wcześnie naprawić jej mankamenty i zadbać o odpowiednią renowację. Sprawa dotyczy oczywiście nie tylko posadzki wykończonej parkietem, ale także wykonane z różnego rodzaju desek (z litego drewna).

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Sposób odnawiania drewnianej podłogi zależy od tego, w jaki została ona wykonana i przede wszystkim zaimpregnowana. Pamiętajmy, że powłoki wykonane z lakieru wymagają innego postępowania niż w przypadku olejowania. Dlatego zanim przystąpimy do renowacji drewnianej podłogi warto poświecić chwilę na zapoznanie się z tematem. Optymalnym rozwiązaniem zdaje się być powierzenie tego zadania fachowcom. Podłoga drewniana jest niezwykle cenna i piękna, ale wymaga również specjalnego traktowania oraz dedykowanej do niej pielęgnacji. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tym temacie, możemy łatwo doprowadzić do różnego rodzaju odbarwień a nawet nieodwracalnych zniszczeń. Samodzielne czynności, które docelowo mają prowadzić do odnowienia drewnianej podłogi, mogą ją trwale uszkodzić. Decydując się na współpracę z doświadczoną ekipą zyskamy niemalże pewność, że renowacja posadzki drewnianej przebiegnie nie tylko sprawnie, ale również bezpiecznie dla tego naturalnego tworzywa.

Cyklinowanie podłóg, czyli zabieg renowacyjny drewnianych posadzek

Cyklinowanie podłóg to bardzo popularny zabieg renowacyjny stosowany w przypadku podłóg wykonanych z litego drewna czy parkietów. Polega on na użyciu specjalistycznego sprzętu, którym jest cykliniarka oraz zastosowaniu papieru ściernego o odpowiedniej gradacji w celu zeszlifowania nawierzchni. W przypadku lakierowanych parkietów, jak i drewnianych podłóg pokrytych lakierem postępowanie jest takie samo. Pamiętajmy, że lakier jest impregnatem, który stosuje się w celu zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Jego aplikacja odbywa się zazwyczaj w kilku warstwach przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych. Właściwości lakierów są jednak różne – mają one różna odporność na ścieranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Z biegiem czasu jednak lakier ulega zniszczeniom, co nie jest jego żadną wadą. Niekiedy więc w trakcie użytkowania na drewnianej podłodze mogą pojawić się płytkie uszkodzenia w postaci rys lub różnego rodzaju przebarwienia. Tego typu uszkodzenia można w dość prosty sposób usunąć. Z pomocą przychodzi zabieg cyklinowania podłóg. Odpowiada on za odnowienie całej drewnianej posadzki i nadanie jej wspaniałego wyglądu, w tym przywrócenia jej dawnego blasku nawet po kilkunastu latach użytkowania.

Cyklinowanie podłóg a użytkowanie mieszkania

Niestety cyklinowanie podłóg to zabieg dość czasochłonny, ale z pewnością opłacalny. Wymaga on opustoszenia mieszkania – podłoga musi być w całości dostępna a dostęp do każdego zakamarka nie powinien być utrudniony. Współczesne cykliniarki dają niemalże gwarancję wykonania tego zabiegu zupełnie bezpyłowo. Decydując się ponadto na współpracę z doświadczoną ekipą fachowców mamy także pewność, że zarówno sama renowacja drewnianej podłogi zostanie przeprowadzona dokładnie, jak i zadbają oni o utrzymanie porządku w trakcie prowadzenia prac, a także po ich zakończeniu.

Inga Durew