Podłoga drewniana - idealna czy nie do końca?

Podłoga drewniana - idealna czy nie do końca?

Drewniana podłoga ma sporo zalet, o których pisaliśmy w poprzednim tekście. Jest on dostępny tutaj. Do jej podstawowych atutów zalicza się trwałość, możliwość odnowienia jej raz na kilkanaście lat, ponadczasowe piękno, elegancję oraz łatwe utrzymanie w czystości. Zdawać by się mogło, że drewniana posadzka nie ma żadnych wad, ale jak wiemy – nie ma rzeczy idealnych. Decydując się na naturalną podłogę powinniśmy wziąć pod uwagę niektóre aspekty, takie jak ewentualne odkształcenia, cenę oraz sam montaż. W niniejszym tekście opowiemy, na co należy zwrócić uwagę jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze drewnianej podłogi.

Cena – wygórowana czy nie?

Cena drewnianej posadzki zdaje się być minusem, jednak warto zastanowić się dokładniej. Nie ulega wątpliwości, że jednorazowy wydatek jest naprawdę spory. Weźmy jednak pod uwagę, że drewno na naszej podłodze to inwestycja na długie lata. Ponadto z powodzeniem można je odnawiać co kilkanaście lat. W tym celu przeprowadza się cyklinowanie podłogi, które przywraca jej dawny blask.

Czy podłoga drewniana zawsze będzie idealnie równa?

Niestety, takiej gwarancji nie uzyskamy. Drewno po prostu niekiedy może się odkształcać. Oczywiście bardzo dużo zależy od jakości oraz gatunku drewna. Ponadto warto mieć na uwadze fakt eksploatacji, temperatury powietrza oraz jego wilgoci. Jeśli w pomieszczeniu, w którym zdecydowaliśmy się na drewnianą podłogę jest zbyt sucho lub zbyt ciepło, drewno może się kurczyć, przez co dojdzie do powstania nieestetycznych szczelin.

Uszkodzenia mechaniczne a podłoga drewniana

Na drewnianej podłodze, jeśli dojdzie do różnego rodzaju zarysowań, będą one dość mocno widoczne. Niewątpliwie podłoga lakierowana szczególnie je wyeksponuje. I tak naprawdę nie da się uniknąć uszkodzeń mechanicznych podczas codziennej eksploatacji podłogi drewnianej. Ponadto z biegiem lat prawdopodobieństwo zniszczeń jest coraz większe, kiedy to lakier ściera się i warstwa ochronna nie działa już tak, jak tuż po jej nałożeniu. Możemy jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób użytkujemy drewnianą podłogę. Warto chociażby w tym celu zabezpieczyć nóżki mebli filcowymi podkładkami.

Montaż drewnianej podłogi

O ile układanie paneli czy płytek jest dość szybkim zadaniem, o tyle położenie drewnianej podłogi jest zarówno czasochłonne, jak i wymaga o wiele większego nakładu pracy. Sam proces montażowy jest o wiele bardziej skomplikowany, a jej ułożenie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jeżeli ma być wykonane dobrze.

Renowacja czy wymiana?

Renowacja podłogi drewnianej to również zadanie, które powinno zostać wykonane przez fachowców. By odświeżyć drewnianą podłogę wykonuje się jej cyklinowanie. Zabieg ten polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy posadzki, która jest już zniszczona. Niweluje on zarysowania oraz plany. Gdy już uzyskamy pożądaną gładkość, możemy przystąpić do lakierowania, olejowania lub woskowania. Jednak należy pamiętać, że renowacja drewnianej podłogi, czyli popularne cyklinowanie, jest zajęciem czasochłonnym i wymaga opróżnienia pomieszczeń, w których ma być ono przeprowadzone.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, ze drewniana podłoga jest ponadczasowa i potrafi cieszyć nas własnym pięknem nawet przez dziesięciolecia. Jednak należy pamiętać, że nie ma idealnych rozwiązań, które będą niezniszczalne, tanie i bez konieczności renowacji. Jednak wybierając drewno inwestujemy w nie na długie lata. I z całą pewnością inwestycja ta się opłaca.

Inga Durew